Úvod > Obec > Historie > Jiří Louda - autor znaku a praporu obce

Jiří Louda - autor znaku a praporu obce

ŽEROTÍN                  okres Olomouc

Popis znaku:

V červeném štítě černý, zlatě korunovaný lev se zlatou zbrojí vyrůstající ze tří obrácených kuželů /klínů/ v patě štítu.

Znak obce

Popis praporu:

Prapor tvoří červený list, v jehož dolní části jsou po celé jeho délce tři bílé klíny o výšce 1/4 šířky praporu s hroty na dolním okraji, jejichž základny se rovnají 1/3 délky praporu, z nichž vyrůstá černý, žlutě korunovaný lev se žlutou zbrojí. Poměr šířky k délce je 2 : 3.

Prapor obce

Zdůvodnění:

Nejstarší zpráva o Žerotínu je z roku 1131, kdy se obec stala majetkem katedrálního kostela olomoucké diecéze. Později se Žerotín dostal do rukou vladyckého rodu, který se podle tvrze, již si zde dal postavit, začal psát „ze Žerotína“. Žerotínové tu pak hospodařili až do druhé poloviny 15. století.

Návrh znaku vychází z erbu rodu Žerotínů, jímž byl černý korunovaný lev v červeném poli, vyrůstající ze stříbrného trojhůří. V návrhu obecního znaku je toto trojhůří změněno na tři stříbrné klíny, připomínající kužele ve znaku olomoucké diecéze. Znak tím navazuje na nejstarší historii obce a tedy spojuje dva symboly své historie.

Únor 1999                                                                                                     Jiří Louda

Původní návrh znaku a praporu obce z října roku 1998 od pana Jiřího Loudy včetně popisu vypadal následovně:

Popis znaku:

V červeném štítě černý, zlatě korunovaný lev se zlatou zbrojí vyrůstající ze tří obrácených kuželů /klínů/ v patě štítu a držící v tlapách stříbrnou radlici.

Jiří Louda - původní návrh znaku obce Žerotín

Popis praporu:

Prapor tvoří červený list, v jehož dolní části jsou po celé jeho délce tři bílé klíny o výšce 1/4 šířky praporu s hroty na dolním okraji, jejichž základny se rovnají 1/3 délky praporu, z nichž vyrůstá černý, žlutě korunovaný lev se žlutou zbrojí, držící v tlapách bílou radlici. Poměr šířky k délce je 2 : 3.

Jiří Louda - původní návrh praporu obce Žerotín

Zdůvodnění:

Své pečetidlo měla obec od roku 1689 a kromě scény narození Páně na ní byla radlice a krojidlo.

Návrh znaku vychází z erbu rodu Žerotínů, jímž byl černý korunovaný lev v červeném poli, vyrůstající ze stříbrného trojhůří. V návrhu obecního znaku je toto trojhůří změněno na tři stříbrné klíny, připomínající kužele ve znaku olomoucké diecéze. Znak tím navazuje na nejstarší historii obce, přičemž z původní pečeti je převzata radlice, kterou ve svých tlapách drží žerotínský lev. Znak tedy spojuje tři symboly své historie.

Říjen 1998                                                                                                     Jiří Louda

Erb rodu Žerotínů                 Zrcadlové otisky typáře nejstarší rychtářské pečeti Žerotína z roku 1689

zpracoval: Venský Robert