Úvod > Dotace > Oprava sochy P. Marie s Ježíškem

Oprava sochy P.Marie s Ježíškem

Oprava sochy Panny Marie:

Tato památka místního významu byla zhotovena v roce 1882 p. Antonínem Beckem z Kroměříže z degradovaného vápence a předchozí restaurátorské zásahy byly provedeny cca před 15 lety. Tělo sochy se nacházelo v havarijním stavu, z 80% byla doplněna dožitými cementovými vycpávkami, které postupně odpadávaly a bylo již i nebezpečí zranění kolemjdoucích. Po odstranění těchto nevhodných tmelů zůstala v originálu sochy pouze hlava P. Marie a Ježíška a pravá paže Marie. Vzhledem k havarijnímu stavu bylo rozhodnuto provést restaurování sochy v ateliéru Mga. Martina Parobka ve Vilémově. I přes odborné zrestaurování – pokud by socha zůstala na původním místě nechráněná před povětrnostními vlivy – životnost těchto oprav by byla časově omezena a příští oprava by byla ještě nákladnější, pracnější a zdlouhavější. Zastupitelstvo obce proto schválilo variantu zhotovení repliky sochy z umělého kamene a její umístění místo originálu na podstavec před kapličkou a zrestaurovanou sochu umístit na podstavec uvnitř kapličky. V současné době je originál sochy již hotový a je prováděn otisk pro zhotovení formy na výdusek z umělého kamene. V rámci opravy bude rovněž provedena oprava podstavce pod sochou.

Celkové náklady na opravu sochy a podstavce a zhotovení repliky se vyšplhají na cca 350 000,-Kč.